lut 202007
 

Krótki opis kilku przystępnych zjazdów freeride’owych w okolicy Łomnickiego Stawu.

Opis trasy:

Ośrodek narciarski w Tatrzańskiej Łomnicy, a dokładnie tereny w okolicy Łomnickiego Stawu (Skalnate Pleso) są wyśmienitym miejscem do uprawiania freeride’u. Ze względu na znaczną wysokość utrzymują się tam bardzo dobre warunki narciarskie nierzadko do późnej wiosny. Do dyspozycji jest krzesełko ze Skalnatego Plesa na Lomnicke Sedlo (1787 mnpm – 2196 mnpm).

Z grubsza rzecz biorąc trasy freeride’owe w okolicy Skalnatego Plesa możemy podzielić na trzy obszary:

1.Francuska Mulda – na lewo od trasy i wyciągu patrząc od dołu, poza płotki lawinowe; szerokie pola śnieżne (zaznaczone na zdjęciu czarnym kolorem a na rysunku jako czarna trasa nr.4). W zasadzie korzystanie z nich nie wymaga żadnego podchodzenia, dlatego często tam pojawiają się „zwykli” narciarze i snowboardziści. Trasa ma ~400m przewyższenia, ale można tam pojechać prosto w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy, wtedy zjazd jest sporo dłuższy.

2. Żleby na prawo od lini wyciągu krzesełkowego – zjazdy o większym nastromieniu, głównie w żlebach. Na zdjęciu zaznaczone są trzy główne trasy (czerwona, zielona i niebieska). Najtrudniejsza wydaje się być zielona, najłatwiesza jest niebieska.


3. pole śnieżne pod Huncowskim Szczytem (2352 mnpm) – wschodni stok. Stok rozciąga się po prawej stronie kotła Skalnatego Plesa, nad obserwatorium. Przy dobrych warunkach śniegowych da się zjechać prawie spod samego szczytu, co daje ok. 550 m deniwelacji.

Oprócz tego są rozległe i przez nas dotychczas nie rozpoznane tereny poniżej Skalnatego Plesa w stronę stacji przesiadkowej gondolki (Start) i dalej w dół do Tatrzańskiej Łomnicy. Nieco poniżej Skalnatego Plesa zaczyna się kosówka i przechodzi w las.

Uwagi:
Bardzo wygodny dojazd – samochodem właściwie pod samą kasę gondolki.

Sprzęt:
Najlepiej średni bądź ciężki telemarkowy lub skiturowy, pod Huncowski najlepiej foki.

Linki do strony ośrodka:
>> www.tldtatry.sk
>> widok z kamer internetowych

Zdjęcia z tamtych okolic:
>> freeride na lewo od głównej trasy
>> tour pod Huncowski Szczyt

Kontakt: Grzesiek Rogowski

Przekaż dalej!