mar 172006
 

Trasa 1-2 dniowa; Krynica, Jaworzyna Krynicka, Runek, Hala Łabowska, Hala Pisana, Ostra, Nawojowa (25 km)

1 dzień: Jaworzyna Krynicka – Runek – Hala Łabowska (10 km)
2 dzień: Hala Łabowska – Hala Pisana – Ostra – Nawojowa (15 km)

Opis trasy:
Bardzo dobra trasa dla początkujących narciarzy. Wycieczkę można zacząć od wyjścia lub wjechania kojeką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Na Jaworzynie znajduje się kompleks dobrze przygotowanych tras narciarskich, na których można potrenować technikę zjazdową. Szlak na całej długości jest dobrze oznaczony i biegnie szerokimi ścieżkami lub traktami leśnymi. Na odcinku Jaworzyna – Zadnie Góry nie ma ostrzejszych podejść, szlak bardzo często jest przetarty albo przez narciarzy albo przez pieszych turystów. Mniej więcej od Zadnich Gór do Nawojowej szlak zbiega cały czas w dół, na krótkich odcinkach wąskimi i stromymi leśnymi drogami.

Schroniska na trasie:
Jaworzyna Krynicka
Hala Łabowska

Sprzęt:
Najwygodniej będzie na cięższym sprzęcie śladowym bądź lekkim telemarkowym.

Nasze wrażenia:
Pierwszego dnia mieliśmy kłopoty z zagospodarowaniem nadmiernej ilości wolnego czasu jaki nam został po południu na Hali Łabowskiej, pomimo tego że przed południem jeździliśmy na Jaworzynie. Trasa pierwszego dnia zajęła nam około 3 godzin. Nocowaliśmy w bardzo sympatycznym i tanim schronisku na Hali Łabowskiej. Dzięki temu ilość niesionego bagażu ograniczyliśmy do niezbędnego minimum. W schronisku spotkaliśmy pieszych turystów ze Śląska, którym przejście z Bacówki nad Wierchomlą (trasa krótsza niż z Jaworzyny) zajęło 7 godzin i w dodatku byli całkowicie przemoczeni. Był to kolejny dowód potwierdzający wyższość nart w turystyce zimowej.

Trasa drugiego dnia okazała się trudniejsza ze względu na większą ilość zjazdów w lesie oraz topniejący, ciężki śnieg. Mimo to udało nam się spokojnie dotrzeć w ciągu 5 godzin do Nawojowej.

Linki do map rejonu:
>> www.e-gory.pl

Kontakt: Wojciech Rogowski

Przekaż dalej!