Autor: Józef Oppenheim
Wydawnictwo: Polski Związek Narciarski w Krakowie (1936).
Autor recenzji: Marcin Eckert
Józef Oppenheim był następcą Mariusza Zaruskiego, w pełnieniu funkcji naczelnika TOPRu, pionierem narciarstwa polskiego, znakomitym taternikiem i fotografem. Jego wspaniały życiorys można prześledzić w niezwykle zajmującej książce Stanisława Zielińskiego „W stronę pysznej” Oppeheim znał Tatry jak mało kto i zapewne dlatego opracował przewodnik narciarski po polskich Tatrach.
Pomimo upływu lat, przewodnik ten pozostaje jedynym przewodnikiem po Tatrach przeznaczonym specjalnie dla narciarzy terenowych.
Przewodnik ten podzielony jest na dwie części: wstęp i opisanie specyfiki turystyki narciarskiej w Tatrach i na właściwe opisy dróg narciarskich.
Pierwsza część składa się z następujących rozdziałów:
- trudności dróg narciarskich;
- warunki śnieżne i lawiny;
- warunki atmosferyczne;
- umiejętność techniczna;
- stromizna.
Powyższe rozdziały mieszczące się na około 40 stronach tekstu, pozostają jedną z najlepszych lekcji zachowania się zimą w górach, lekcji prawdziwego narciarstwa terenowego. Porady zawarte w tej lekcji pozostają nadal aktualne, natomiast język skrzy się humorem i zachwyca swoją niedzisiejszym pięknem.
Druga część zawierająca opisy dróg narciarskich, zawiera opisy 50 dróg i 11 schematycznych rysunków rysowanych przez Wandę Gentil- Tippenhauer.
Drogi zostały podzielone w logiczny sposób na:
- Okolice hali Gąsienicowej;
- Okolice doliny Pięciu Stawów Polskich;
- Okolice kotła Morskiego Oka;
- Okolice doliny Kościeliskiej;
- Okolice Hali Pysznej;
- Okolice Doliny Chochołowskiej;
- Okolice Hali Kondratowej;
- Przejście przez przełęcz pod Kopą;
Drogi te podane są z uwzględnieniem stopnia ich trudności, skłonności lawinowej oraz orientacyjnego czasu przejścia.
Współczesnego czytelnika przyzwyczajonego do obostrzeń związanych z ochroną środowiska (np. obecne całkowite zamknięcie okolic hali Pysznej) lub z ochroną granicy (wiele szlaków opisanych w przewodniku prowadzi po oby stronach granicy), zastanawia łatwość przechodzenia na stronę słowacka jak również stopień trudności dokonywanych w owym czasie na sprzęcie dalekim od doskonałości.
Przewodnik Oppenheima jest bardzo małych rozmiarów (14cm x 10cm), co umożliwia zabieranie go na wycieczki. Przewodnik ten pozostaje nieocenionym źródłem wiedzy o możliwych drogach narciarskich, a w połączeniu ze współczesną mapą pozwala zaprojektować wspaniałe zimowe wycieczki.
Na koniec dobra wiadomość reprint przewodnika można nabyć w Antykwariacie Górskim Filar z Kielc w oszałamiającej cenie 8 złotych plus koszty wysyłki. Adres antykwariatu to www.antykwariat-filar.pl tel. 041 3456219.