mar 071999
 
„Allen & Mike’s really cool Telemark Tips – 109 amazing tips to improve your tele- skiing”

Książka jest również dostępna w polskim tłumaczeniu:

„SZTUKA TELEMARKU. 123 Zachwycające Rady jak Doskonalić Jazdę Telemarkiem”

Autor: Allen O’Bannon & Mike Clelland
Wydawnictwo: Globe Pequot Press (1998), Sklep Podróżnika – wydanie polskie.

Autor recenzji: Marcin Eckert

Allen O’Bannon i Mike Clelland , jak sami o sobie mówią nie są super narciarzami, w mojej ocenie są natomiast najlepszymi instruktorami telemarku z jakimi miałem lekturowo doczynienia (idealne zastosowanie metody bawiąc uczyć) Dla porządku należy powiedzieć, że Panowie ci są wieloletnimi instruktorami szkoły outdoorowej w Wyoming w USA.

W książce swojej zawarli porady, które mogą pomóc narciarzowi o każdym stopniu zaawansowania, począwszy od tych którzy właśnie wykonują swoje teleskręty po tych którzy dokonują ambitnych eskapad w teren.

Głównym bogactwem książki są niezwykle śmieszne i obrazowe rysunki Mike Clellanda, które umożliwiają chłonięcie treści nawet przez te osoby, których znajomość angielskiego jest szczątkowa. W swojej systematyce książka rozbita jest na pojedyncze porady lub zagadnienia, co pozwala naprawdę szybko załapać o co chodzi.

Pamiętam pewien wyjazd w zeszłym sezonie, podczas którego siedzieliśmy z Michałem Blujem w jadalni w Murowańcu i czytaliśmy sobie poszczególne porady, następnego dni próbując wcielać je w życie na stoku (wtedy wydawało się nam że wszystko łapiemy i chyba rzeczywiście zrobiliśmy jakieś postępy w technice).

Książka zawiera porady dotyczące najważniejszych rzeczy a więc:

  • właściwej tele postawy;
  • równomiernego obciążania obu nart;
  • co to jest linia spadku i co należy robić z górną częścią ciała;
  • techniki skrętu i ćwiczeń prowadzących do wypracowania idealnego tele skrętu

Książka zawiera również analizę najczęściej spotykanych błędów i porady w jaki sposób pozbyć się ich z naszej telepraktyki.

Jestem przekonany, że dogłębna lektura omawianej książki pozwoli każdemu stać się lepszym narciarzem a książka ta może być doskonałym uzupełnieniem bardziej naukowych dzieł w postaci książki Paula Parkera. Poza tym książka ta jest jedyną książką którą znam, która zawiera w sobie film animowany. Książka Allena & Mike można kupić w Amazon.com a wydanie polskie w Sklepie Podróżnika oraz sklepach EMPiK.

Przekaż dalej!