mar 172010
 

Trasa ok. 7 godzinna; z Chaty „Slana Voda” na Babią Górę żółtym szlakiem i przez Małą Babią czerwonym szlakiem z powrotem.

Opis trasy:

 

Chata Slana Voda leży 3 km na północ od Oravskiej Polhory w Słowacji. Jest to schronisko (pension?) z restauracją, cena noclegu 250 koron (w I 2009 to było ponad 8 euro). Rano nie było nikogo z obsługi ale przed 10-tą pojawił się chatar i zaklepał nam nocleg.

Opisana trasa prowadzi z Chaty „Slana Voda” na Babią Górę żółtym szlakiem i przez Małą Babią czerwonym szlakiem z powrotem.

Cała pętla wg czasów na mapie jest wyliczona na ok. 7 godzin, i tyle nam zajęła (podejście na szczyt 3,5 godz, potem trochę marudziliśmy), różnica poziomów prawie 1000 m). Początek płaski, drogą, można podjechać 2 km samochodem. Potem szlak staje dęba i zaczyna się podejście stromą ścieżką przez dosyć gęsty las (zjazd tą trasą nie wygląda ciekawie, za to równolegle prowadzi droga – zjazd bezproblemowy).

Wyżej zaczynają się prześwity między drzewami i polany, po których wspaniały zjazd przy obraniu odwrotnego kierunku.

Po wyjściu z lasu trawers w prawo i od schronu prosto w górę na grań albo skośnie w prawo na sam szczyt. Drugi wariant lepszy, bo granią podejście bardzo strome (jedyne miejsce, gdzie musiałem zdjąć narty).

Potem zjazd na przełęcz Brona i krótkie podejście na Małą Babią, skąd piękny zjazd na południe czerwonym szlakiem przez polany i rzadki las, obok schronu do drogi (Sedlo pod Borsucim).

Końcówka 5 km drogą. Mieliśmy dobre warunki i zjazd był możliwy do samej Chaty.

Leszek Witt

 

Linki do map rejonu:
>> www.e-gory.pl

Przekaż dalej!