Autor: Paul Parker
Wydawnictwo: The Mountaineers Books
Autor recenzji: Michał Bluj
Książka „Free-Heel Skiing” Paula Parkera jest często nazywana „biblią telemarku” i zapewne na to miano zasługuje. Zawiera komplet wiedzy na temat telemarku(*), począwszy od jego historii, przez omówienie sprzętu a skończywszy na technice zjazdu. Jej trzecie wydanie zawiera zaktualizowane informacje na temat sprzętu (tu zmiany zachodzą bardzo szybko) i techniki (nowy ekwipunek to nowe możliwości).
Układ książki jest tradycyjny. Otwiera ją rozdział wstępny w którym autor przedstawia pokrótce historię telemarku oraz omawia sprzęt. W kolejnych rozdziałach znajdujemy metodyczny wyklad techniki zjazdu, od umiejętności podstawowych takich jak pozycja na nartach, zjazdy trawersami, poprzez podstawowe skręty do jazdy w różnych warunkach terenowych i śniegowych. Omawiane w tekście ewolucje ilustrowane są rysunkami pokazującymi sekwencyjnie ruch narciarza podczas ich wykonywania. Autor stara się omawiane przez siebie elementy techniki przybliżyć przez odwoływanie się do przemawiających do wyobraĽni obrazów, co pozwala lepiej zrozumieć istotę danego ruchu. Jednak dla początkujących narciarzy może się to okazać niewystarczające. Tu zapewne pomocna będzie książeczka „Allen & Mike’s really cool Telemark Tips” opisana przez Marcina Eckerta (lub jeszcze lepiej doświadczony kolega czy instruktor).
W sumie dość suchy opis techniki jest urozmaicony krótkimi opowiadaniami-wspomnieniami autora, których treść nawiązuje od omawianych właśnie zagadnień. Doodatkowo treść wzbogacają ciekawe zdjęcia.
O wartości merytorycznej książki świadczy fakt, że autor nie zasklepia się w tradycyjnej technice norweskiej wymyślonej przed zgórą 100-u laty, lecz jako praktyk podpowiada rozwiązania wzięte z narciarstwa alpejskiego również tego nowoczesnego. Dzięki temu technika a la Paul Parker nie jest jakąś historyczną ciekawostką, ale techniką nowoczesną łaczacą elegancję „zakrętu z przyklękiem” z dynamiką na którą pozwala kosmiczna technologia współczesnego sprzętu narciarskiego.
Książka Paula Parkera jest do kupienia m.in. w Amazon.com
(*) Przyjęło się nazywać telemarkiem ogół technik stosowanych przy zjeĽdzie na nartach w wiązaniach z wolną piętą zarówno tych bazujacych na skręcie telemark (norweskim) jak i na skręcie równoległym (alpejskim). Parker uważa takie nazewnictwo za mylące i rozróżnia między telemarkiem a narciarstwem z wolną piętą (ang. free-heel skiing). Po polsku nazwa „narciarstwo z wolną piętą” jest conajmniej niewygodna w użyciu, więc raczej nie wyprze pojęcia telemark w jego ogólnym znaczeniu.